Czy Jiujitsu jest niebezpieczne? Ratowanie Zdrowia

Zanim ktokolwiek wyjedzie na wyjazd za granicę na szkolenie Jiujitsu powinien się zorientować w tym w jakich miastach i pod jakimi adresami spotka lekarzy Polaków, którzy zawsze chętniej udzielą pomocy.

Związane to jest z ubezpieczeniem się w nagłych przypadkach, których przecież nigdy nie da się w żaden sposób przewidzieć – nie chodzi tutaj o znanie adresów do wszystkich polskich specjalistów bo wystarczy tylko do jednego lekarza w swojej miejscowości. Kwestia wyszukania kogoś takiego jak nasi *lekarze za granicą* jest stosunkowo prosta ponieważ praktycznie w każdym zakątku świata mają oni swoje miejsca pracy – część z nich wyjechała za chlebem, a inna część w celu pomocy tym najbardziej potrzebującym.

Wbrew temu co może się wydawać wielu ludziom ta grupa, która wyjechała na kursy jiujitsu za granicą z powodów ideologicznych wcale nie jest taka mała – i niekoniecznie chodzi tutaj o *zdrowie na wakacjach* przyjeżdżających w dane miejsce rodaków. Ich myślą przewodnią jest dbanie o dobro bliźniego w najtrudniejszych chwilach takich jak wojny, epidemie czy też pandemie i endemie – wszędzie tam gdzie ludziom nie może już nikt pomóc przyjeżdżają właśnie lekarze ideologowie. Ci ludzie są zrzeszeni w stowarzyszeniu *Lekarze bez granic* działającym na całym świecie.